O PROGRAMIE ...

Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.

Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

W ramach laboratoriów przyszłości uczniowie na zajęciach Modelowania 3d uczą się tworzyć swoje własne projekty, które są właśnie w trakcie drukowania. Dodatkowo drukarkę 3d wykorzystujemy do drukowania gotowych projektów, aby wykorzystać możliwości naszej drukarki 3d.
Dodatkowo uczniowie na warsztatach Modelowania Lego uczą się logicznego myślenia, pracy w parach i w grupach. Tworzenia indywidualnych projektów 3d. Uczą się i wykorzystują poznaną widzę z różnych dziedzin życia.
Podczas uroczystości szkolnych wykorzystujemy sprzęt do nagrywania filmów i robienia zdjęć.

W tym roku szkolnym dzięki współpracy z Akademią im. Jakuba Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim rozszerzamy nasze możliwości nowych technologii. Zaczynamy tworzyć naszą pracownię młodego inżyniera, gdzie będziemy mieli stanowiska do lutowania układów elektronicznych, stanowiska tworzenia konstrukcji oraz stanowiska do obsługi dronów. Będziemy się uczyć latać dronami, poznawać tajniki schematów elektronicznych, programowania na procesorach ardiuno. W zamyśle mamy pozyskanie symulatorów lotu z goglami VR. Z naszej pracowni chcemy stworzyć nowoczesne centrum nowych technologii, gdzie nasi uczniowie będą mogli poznawać tajniki wiedzy technicznej.

Powoli nasza pracownia nowych technologii nabiera kształtów. Mamy swoje pomieszczenie, gdzie mogliśmy stworzyć stanowiska do lutowania, programowania oraz symulatorów. Dzięki gorzowskiej akademii posiadamy także zestawy do konstrukcji maszyn, które będą wymagały od nas kreatywności i myślenia technicznego. Pozwoli to nam poznać tajniki techniki od mechaniki po elektronikę.